خطای 404 چیست؟تاثیر خطای 404 در سئو و مقابله با ان

دی ۱۵, ۱۳۹۹

خطای ۴۰۴:

روی پیوند کلیک می کنید ، اما به جای اینکه سایت مورد نظر خود را بدست آورید ، خطایی ظاهر می شود که نشان می دهد صفحه درخواستی در دسترس نیست. چیزی در امتداد “۴۰۴ یافت نشد”. خطای ۴۰۴ کد وضعیت استاندارد HTTP است . پیام از سرور حضور آنلاین ، به مرورگر وب (معمولاً مشتری) ارسال می شود که درخواست HTTP را ارسال کرده است. سپس مرورگر این کد خطا را نمایش می دهد.در این مقاله از پی۳۰فایل با تاثیر خطای ۴۰۴ روی وب سایت و راه های مقابله با ان اشنا می شویم.

چگونه خطای ۴۰۴ ایجاد می شود؟

محرک معمول پیام خطای ۴۰۴ زمانی است که محتوای وب سایت حذف شده یا به URL دیگری منتقل شده باشد. دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند پیام خطا ظاهر شود. این شامل:

  • URL یا محتوای آن (مانند پرونده ها یا تصاویر) یا حذف شده یا منتقل شده است (بدون تنظیم پیوندهای داخلی متناسب با آن)
  • URL به اشتباه نوشته شده است (در طی مراحل ایجاد یا بازطراحی) ، به اشتباه پیوند داده شده یا به اشتباه در مرورگر تایپ شده است
  • سرور مسئول وب سایت در حال اجرا نیست یا اتصال خراب شده است
  • نام دامنه درخواستی توسط سیستم نام دامنه (DNS) به IP تبدیل نمی شود
  • نام دامنه وارد شده وجود ندارد

پیوندهای قطع شده اغلب برای مدت طولانی باقی می مانند زیرا اپراتورها تصوری از حذف یا انتقال محتوای پیوندی ندارند. بسیاری از وب سایت ها با وجود اینکه دیگر به صورت آنلاین در دسترس نیستند (یا حداقل در URL مشخص شده) هنوز در صفحات نتایج موتور جستجو ظاهر می شوند. سایر وب سایت های پیوند داده شده مانند وبلاگ ها ، پورتال های خبری و غیره اغلب از حذف شدن سایت مطلع نیستند یا اکنون می توانند تحت یک URL جدید پیدا شوند. بسیاری از اپراتورهای وب سایت پیوندهای خارجی خود را مرتباً بررسی نمی کنند و بنابراین یک لینک فعال به راحتی می تواند به یک لینک مرده تبدیل شود.

شناسایی خطای ۴۰۴ در وبسایت خود

قطعا برای سازنده سایت مهم هست که بتواند خطای ۴۰۴ وبسایت خود را پیدا کند و از بین ببرد در اینجا ما چند روش به شما معرفی کرده ایم که بتوانید خطاهای ۴۰۴ وب سایت خود را بیابید:

  • کنسول جستجوی Google (قبلاً با نام “Google Webmaster Tools” شناخته می شد): اگر قبلاً حساب Google دارید و وب سایت خود را در آنجا ثبت کرده اید ، باید از گزینه Google Search Console استفاده کنید. هر ۴۰۴ خطای یافت شده توسط خزنده Google در ابزار وب نمایش داده می شود و همچنین می تواند به عنوان اصلاح شده در اینجا علامت گذاری شود. توابع اضافی شما را قادر می سازد تا خطاهایی را در پرونده های robots.txt پیدا کرده و از آمار خزنده استفاده کنید.
  • Dead Link Checker : یکی از ساده ترین و سریع ترین ابزارها برای یافتن ۴۰۴ صفحه داخلی و خارجی با لینک Dead Check Checker است . با استفاده از این برنامه وب می توانید URL سایتی را که می خواهید بازرسی کنید وارد کنید و سپس بررسی را شروع می کنید. در اینجا شما می توانید یک صفحه وب یا یک سایت کامل را بررسی کنید. این برنامه تمام صفحات خطای پیگیری شده را با کد وضعیت و URL لیست می کند.
  • W3C Link Checker : این ابزار آنلاین از World Wide Web Consortium (W3C) به طور دقیق در مورد آزمایش صفحات وب سایت جداگانه است ، بنابراین بررسی مراحل پیوند نسبت به سایر وب سایت ها بیشتر طول می کشد. W3C لینک جستجوگر لینک وب سایت شمارا برسی میکند و در خروجی صفحات ۴۰۴ سایت شمارا نمایش می دهد

تاثیر خطای ۴۰۴ در سئو و مقابله با ان

ایا خطاهای ۴۰۴ در سئو تاثیر بدی دارند؟

گوگل صراحتا طبق بیانیه ای اعلام کرده است که صفحات ۴۰۴ جزیی از اینترنت محسوب می شوند و یکی از بهترین راهکارهای اعلام به گوگل در هنگام پاک شدن یک یو آر ال می باشند، اما در حالت کلی برای سئو سایت مطلوب نیستند.

وقتی یک لینک کاربران را به سمت صفحه ای که حاوی خطای ۴۰۴ است می کشاند، گوگل اینطور تشخیص می دهد که این صفحه دیگر موجود نیست و آن را پس از مدتی از ایندکس خود خارج می کند. این مسئله موجب از بین رفتن ارزش آن لینک و بک لینک های آن نیز می گردد.

با افزایش پاک شدن صفحات با ارزش سایت، پیج رنک وبسایت و قدرت دامنه آن کاهش یافته و در نتیجه موجب کاهش رتبه سایت در نتایج جستجو می گردد. به همین دلیل لازم است که این گونه صفحات با ارزش را به صفحات موجود دیگری ریدایرکت کنید.

چگونه خطای ۴۰۴ را برطرف کنیم؟

حال که متوجه شوید خطای ۴۰۴ چیست؟ به سراغ روش حل این خطا می‌رویم.

۱- ایجاد ریدایرکت

صفحاتی که در سایت شما حذف شده‌اند یا تغییر آدرس داده شده‌اند باید به صفحات مرتبط یا صفحه‌ی تغییر یافته ریدایرکت شوند.

۲- رفع لینک های شکسته

لینک‌هایی در صفحات وب‌سایت شما وجود دارند که به آدرسی اشتباه لینک می‌دهند یا اینکه به آدرسی لینک می‌دهند که دیگر در سایت موجود نیست. بهتر است با ابزارهایی مثل وب‌سایت brokenlinkcheck.com این پیوندها را بیابید و آنها را اصلاح کنید.

۳- بازنگری تصاویر

اگر تصاویری در وب‌سایت قرار داده و بعدها از طریق بخش رسانه‌ها یا سرور آن را حذف کنید با این خطا رو رو خواهید شد. چون در صفحه‌ی مطلب، تصویری فراخوانی می‌شود که در سرور موجود نیست. برای رفع آن کافیست به صفحه‌‌ای که این تصویر فراخوانی می‌شود مراجعه کرده و بخش تصویر قبلی را حذف و تصویر جدیدی آپلود کنید.

۴- ایجاد صفحه‌ی ۴۰۴

یکی از بهترین روش برای مقابله با کاهش سئوی وب سایت استفاده از یک قالب زیبا برای صفحات ۴۰۴ وب سایت است.

در حالت عادی اگر شخصی وارد وبسایت شما شود و با ارور ۴۰۴ مواجه شود. از سمت مرورگر فقط برای کاربر خطای (صفحه موجود نیست)ظاهر میشود کابر با خود فکر میکند این سایت از کار افتاده است یا سرور ان با مشکلی مواجه شده و از وبسایت شما خارج میشود که ضربه شدیدی به سئو وبسایت شما وارد میکند.

اما اگر شما از یک قالب صفحه ۴۰۴ استفاده بکنید هنگامی که کاربر وارد یک صفحه از وب سایت شما شود و با خطای ۴۰۴ مواجه شود این قالب باعث میشود که کاربر متوجه شود که سایت شما به خوبی کار میکند و دوباره به صفحه اصلی سایت شما برگردد.

جهت دریافت قالب های زیبا و بهینه برای صفحات ۴۰۴ وبسایت خود وارد فروشگاه پی۳۰فایل شوید

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه

Comments ۰

دیدگاهتان را بنویسید